Kedysi bolo pestovanie vinnej révy oveľa fyzicky náročnejšie než tomu je dnes. Hoci sa aj vtedy dokázali zaručiť dobré výsledky, ochrana proti plesniam sa riešila len jednoduchými chemickými prípravkami, ktoré sa aplikovali párkrát do roka.

Čím boli však plesne stále viac a viac odolnejšie a nepredvídateľnejšie a kvalita pôdy klesala, účinnosť prostriedkov upadala priamoúmerne s nimi. To sa odzrkadlilo na zvýšenej prácnosti a strávenému času pri hrozne a cene na jeho ochranu. Celý proces pestovania sa tak musel začať odvíjať od sledovania počasia a prognóze vhodných podmienok pre šírenie škodlivých činiteľov. Aj to však narazilo na problém v podobe nedostatku a riedkosti meteostaníc. Tie nedokázali zohľadniť potreby jednotlivých viníc, a tak sa stávalo, že ochranných prostriedkov bolo použitých buď príliš veľa, alebo príliš málo.
fialové hrozno

A práve v tomto momente nastupuje na scénu Internet vecí (Internet of Things). Ten poskytol sieť malých a lacných meteostaníc novej generácie umiestnených priamo vo vinici s online prenosom dát priamo k pestovateľovi. Tieto dlhodobo zbierané dáta, dostupné vo webovom widgete alebo tiež v telefónoch s OS Android, obsahujú informácie o teplote, rosných bodoch, zrážkach a vlhkosti. Stanovovanie prognózy vhodných podmienok sa tak uľahčilo a pestovatelia teraz vedia presnejšie odhadnúť vhodné termíny a veľkosti dávok pre ochranný postrek. Rovnako sa tak obmedzí plytvanie chemickými prostriedkami a ušetrí sa na financiách. Zariadenie je naviac ľahko demontovateľné a je možné ho tak preniesť na inú lokáciu, ktorá dokáže zaručiť lepšie výsledky.
nové čerpadlo

Tento projekt chytrých viníc bol prvýkrát spustený v roku 2016 vo Velkých Bíloviciach neďaleko Břeclavi. Vinica je ošetrovaná v prísnom bio režime a aktuálne meteorologické údaje sú priebežne odosielané do systému Chytré vinice, Vinice 4.0, kde sa vizuálne spracúvajú. Jednotlivé výstupy a služby sa potom odvíjajú od predplateného balíčka. Do projektu sa zapojili aj vinári z Kutnej Hory, Mikulova alebo Lužíc.