Každý si určite s úsmevom a nostalgiou spomína na svoj prvý deň v škole, spoznávanie spolužiakov, pani učiteľku, ale aj slzy z nepoznaného, akosi si uvedomujúc, že každodenným povinnostiam sa už nevyhneme… Aby sa váš prváčik cítil v škole dobre a bol pripravený začať novú etapu života v pohode, prinášame vám, rodičom, pár nápadov, ako to všetko zvládnuť bez veľkej, hlavne finančnej ujmy.

školák

Niečo je aj zadarmo…
Dieťa dostane zadarmo len šlabikár, ostatné, tzv. doplnkové pomôcky si musia rodičia financovať sami. Jedná sa o podložky, perá či ceruzky, tiež pracovné zošity, v ktorých si dieťa trénuje prvé ťahy. Školy však môžu rodičom ponúknuť tzv. štartovací balíček, v ktorom sú zahrnuté všetky základné pomôcky, za určitú sumu. Je to celkom výhodná ponuka hlavne v tom, že rodičov odbremení aspoň o jeden problém. Najhlbšie do vrecka budete musieť siahnuť pri kúpe školskej tašky, na trhu je ich nepreberné množstvo. Samozrejmosťou sú prezúvky, potreby na telocvik, vrecúška, perá, ceruzky, farebné pastelky, peračník… Už je to celkom pekná suma, no nezabúdajme pri tom aj na stravu pre naše ratolesti, obedy alebo školské družiny tiež nie sú zadarmo, tie treba uhradiť ešte pred začiatkom školského roka. Ak má vaše dieťa výbavu vyššej hodnoty, niektoré školy vám môžu ponúknuť poistenie v prípade straty osobných vecí. K tomu všetkému ešte pribudnú príspevky do triedneho fondu, na hygienické pomôcky atď. Každá škola má však svoje pravidlá.

Odborníci rodičom odporúčajú:
– Fakt, že vaše dieťa sa stane onedlho prváčikom, je vám známy už pár týždňov pred jeho nástupom do školy, tak si nákup výbavy školských potrieb zabezpečte v predstihu.
– Školské pomôcky sú veci, ktoré sa „nepokazia“, ak ich nakúpite priebežne, do prvého školského zvonenia určite vydržia. A navyše, menšie položky nebudú pre vašu peňaženku až také bolestivé.
– Prípadne si môžete financie už rok-dva vopred odkladať, po pár euro mesačne to nebude také ťažké a pritom ušetrená suma môže byť nakoniec celkom zaujímavá.

kornout

– Využite aj svoje šikovné ruky a zhotovte deťom napríklad textilné vrecúško na prezúvky alebo na telocvik, určite sa nájdu ešte veci, ktoré viete vyrobiť svojpomocne. Neušetríte síce veľa, ale každé euro sa ráta a navyše dieťa bude mať originálne pomôcky.
– Potreby na telesnú výchovu alebo prezúvky však treba kupovať až tesne pred nástupom do školy, aby dieťa z nich dovtedy nevyrástlo. Vtedy prídu vhod zľavy a akcie predajcov, ktoré môžete využiť.
– No to, čo robí prváčika prvákom, je predsa školská taška, na tej si dá každý prvák záležať. Lenže názory detí sa menia s meniacou sa popularitou rozprávok a postáv z nich, takže ak nechcete kupovať novú tašku aj viackrát do roka, vyberte tú s neutrálnymi motívmi a farbami.