Predstavte si situáciu, ktorá sa stáva v mnohých domácnostiach: Bývate v Poprade, dorazili ste unavení z práce domov, nachystali ste niečo na jedenie a konečne sa usadili v obývačke na kresle. Vtom zazvoní v byte zvonček a za dverami sa objaví neočakávaná návšteva, napríklad vaša priateľka, ktorá sa vrátila z polročnej stáže v zahraničí, alebo spolužiaci, s ktorými ste sa dlho nevidel, alebo príbuzní, ktorí žijú na druhom konci republiky, cestujú teraz na dovolenku a pri tej príležitosti vás chcú vidieť a pozdraviť.

Také milé návštevy môžu rozveseliť myseľ a môžete sa potom spoločne baviť trebárs až do polnoci s tým, že ponúknete hosťom aj nocľah na prístelke v obývačke. Toto všetko môže byť veľmi idylické a môžete si svoj zvyšok dňa užiť tak ako nikdy, ale iba za predpokladu, že budete mať čistý koberec.

pekná izba

Prečo práve koberec? Toto je totiž psychologický efekt, pretože keď sa ospravedlníte, že nemáte práve veľmi upratané, a návšteva si všimne špinavý riad v dreze, toto vám odpustí s vedomím, že ste práve dorazil z práce. Odpustí vám aj neutrený prach na nábytku a špinavé okná – to všetko ľudia nevnímajú ako problém, ale oveľa horší je špinavý koberec, na ten už reagujeme pomerne negatívne.

koberec v byte

Zašliapané cestičky – vyšliapané cestičky na koberci svedčia o tom, že v tejto domácnosti sa koberce iba vysávajú vreckovým vysávačom (pokiaľ sa vôbec vysávajú), a že čistenie kobercov v Poprade prebehlo v tomto meste všade možne, len nie u vás. Zdráhame sa potom po takomto povrchu chodiť, najmä ak tu musíme našľapovať v ponožkách alebo naboso, a to čisto z hygienických dôvodov.

Chodidlový zápach – keď sa po koberci dlhšiu dobu chodí naboso či v ponožkách, vtiera sa do jeho vlákien pot a ten potom rozkladajú baktérie. Fermentovaný ľudský pot je potom veľmi silno cítiť a vreckový vysávač si s ním neporadí. A pokiaľ vaša návšteva ucíti „vôňu“ neumývaných spotených chodidiel priamo z koberca, bude si o vašom vzťahu k hygiene myslieť svoje, aj keď vám možno nikto nič nahlas nepovie.