Krásna, čistá, zdravo vyzerajúca a žiarivá pleť je snom každej ženy. Mnohé z nás trápi akné, pigmentové škvrny, vrásky, začervenané či suché miesta. Na každý z týchto problémov existujú účinné prípravky, ktoré s nimi bojujú. Aj mastná pleť je výrazným problémom mnohých žien. A ako taká pleť vlastne vyzerá? Mastná pleť je charakteristická tým, že upcháva póry, v dôsledku čoho sa tvoria čierne bodky, akné, rôzne vyrážky, zapálené miesta či ekzémy. Okrem toho je na pohľad nezdravo lesklá a často je ovplyvňovaná aj hormonálnymi zmenami ako je napríklad tehotenstvo, užívanie antikoncepcie alebo dedičnosť.

Príčiny mastnej pleti

Príčin mastnej pleti je niekoľko. Mastná pleť je v podstate spôsobená nadmernou činnosťou mazových žliaz, ktoré produkujú kožný maz a tuk, ktorý sa takto vylučuje. Čím môže byť nadmerná produkcia kožného mazu ovplyvnená? Veľmi častou príčinou je práve dedičnosť a genetika. Ale aj nadmerné užívanie alkoholu, dlho pretrvávajúci stres, depresia, nezdravý životný štýl, fajčenie, používanie nesprávnej kozmetiky a tiež nedostatok vitamínov B2 a B5. Toto je niekoľko vnútorných faktorov, no správnou a pravidelnou starostlivosťou dokážete dostať svoju mastnú problematickú pleť pod kontrolou.

skincare

Starostlivosť o mastnú pleť

1. Mastná pleť je obzvlášť náchylná na vonkajšie faktory ako je prach, slnečné žiarenie a baktérie. Preto potrebuje dôkladné a pravidelné čistenie. Dbajte na čistenie ráno a najmä večer. Správnym čistením tak predídete upchatým pórom a infekciám. Vhodná čistiaca kozmetika pre mastnú pleť bojujúcu s akné je tá, ktorá obsahuje kyselinu salicylovú. Naopak, neodporúča sa používanie produktov s obsahom alkoholu alebo acetónu. Tie by vám pleť príliš vysušili a podráždili. Pozor si dávajte aj na uterák, ktorý by mal byť každý deň čistý a z kvalitného materiálu.

2. Dbajte na dostatočnú hydratáciu. Aj keď si mnohé vlastníčky mastnej pleti obávajú hydratácie, aj mastná pleť ju potrebuje. Aj keď to tak nevyzerá, aj mastná pleť môže byť dehydrovaná. Veľmi osvedčenými sú napríklad hydratačné krémy, ktoré majú zmatňujúce účinky. Skvelým pomocníkom pri hydratácii je aj bambucké maslo, ktoré si nanesiete v tenkej vrstve na vlhkú pleť. Na osvieženie vám výborne poslúži aj ružový olej. Zaručeným odporúčaným prípravkom s blahodarnými účinkami je hydratačný krém na mastnú pleť.

krém

3. Stavte peelingové masky. Kvalitná peelingová maska s exfoliačným účinkom dokáže s mastnou pleťou zázraky. S jej používaním to však netreba preháňať, inak by ste si pokožku zbytočne podráždili. Odporúčané používanie je jeden krát do týždňa. Do svojej skincare rutiny zahrňte aj pleťové masky, toniká a séra, ktoré sú určené pre váš typ pleti. Pravidelným dodržiavaním týchto krokov sa dopracujete k zdravšej a krajšej pleti.