Aj napriek tomu, že príroda sa ešte len zobúdza po dlhom zimnom spánku a jar sa ešte ani poriadne nezačala, mnoho ľudí už v predstihu rieši svoje letné dovolenky. Niektorí ich majú už dokonca možno dávno vyriešené, pretože ich darovali ako vianočný darček svojej rodine pod stromčekom, alebo využili okamžite po spustení predaja akciovú first minute ponuku niektorej z cestovných kancelárií. Okrem letných cestovateľov, ktorí si chcú na zaslúženej dovolenke po celom roku práce odpočinúť počas horúcich letných mesiacov, je tu taktiež niekoľko ľudí, ktorí preferujú skôr vycestovať v období jesene, neskorej zimy či prebúdzajúcej sa jari, kedy síce u nás teplo už dávno nie je, ale mnohé exotické krajiny práve v tomto čase ešte len otvárajú svoju sezónu.

cestovanie lietadlom

Nech už patríte k skupine vášnivých dovolenkárov, ktorí plánujú svoj vysnívaný zájazd s dostatočným predstihom, alebo naopak čakáte na zlacnené last minute ponuky až na poslednú chvíľu pred odjazdom, nesmiete zabúdať na najdôležitejšiu časť dovolenky, ktorou je Zmluva o obstaraní zájazdu. Zmluva o obstaraní zájazdu je kľúčovým dokumentom, na základe uzatvorenia ktorého máte zaručené, že vám vybraná cestovná kancelária ako objednávateľovi záväzne dodá službu v podobe konkrétneho zájazdu z jej ponukového katalógu, resp. ide o objednanie ubytovacích, stravovacích alebo dopravných služieb.

dovolenka pri mori

Vy ako objednávateľ daného zájazdu ste povinný vybranej cestovnej kancelárií za tieto služby uhradiť vopred stanovenú finančnú čiastku, po zaplatení ktorej máte garantované, že jej podpísaním a uhradením získavate ubytovanie vo zvolenom ubytovacom zariadení, stravovací program, prepravné služby, ako sú napríklad letenky či transfer z letiska na miesto ubytovania a iné dohodnuté podmienky. Na túto zmluvu by ste si následne po jej podpísaní mali dávať naozaj dobrý pozor, pretože ak si ju náhodou zabudnete doma, môže sa stať, že vás bez nej v hotelovom rezorte nebudú chcieť ubytovať.