Stavba domu, to pochopiteľne nie je hračka a ani niečo, čo by sme v pokoji mohli hodiť za hlavu a nechať sa prekvapiť, ako to celé dopadne. To by bola tá najväčšia hlúposť pod slnkom! Takúto stavbu a jej základy ako aj priebeh musíme mať už vopred naplánovanú, mať v podstate jasné predstavy a pred sebou ideálne vypracovaný plán. To pravdepodobne všetci viete, pretože do stavby sa investuje obrovský kapitál a je v záujme každého, aby s takouto stavbou a investíciou dosiahol v rámci možností ten najlepší výsledok! A to aj z dlhodobého hľadiska, kde zohráva úlohu napríklad životnosť a konštrukcia budovy.

Architekt pri dome

Z celkového efektu zas nielen to, ale aj ďalšie kritériá, ktoré vám však už dokáže spresniť a poradiť vám s nimi skúsený architekt. Jeho architektonický návrh bude zároveň istotou funkčného priebehu a výsledku stavby a respektíve toho, aby stavba dopadla čo najlepšie podľa vašich predstáv vrátane funkčných základov komfortného, praktického a v prípade záujmu tiež napríklad energeticky úsporného bývania.

Teda áno, služby architekta sú v týchto prípadoch oceniteľne nápomocné a dokonca by mali byť výsadou. Lenže následne je dôležité takisto vedieť, podľa akých kritérií by sa mal takýto odborník vybrať.

Ak chcete vsadiť nielen na svoj pocit, ale na reálne skúsenosti klientov, vsaďte na referencie. Niekto by povedal, že skúste sa spýtať vašich známych, blízkych a napríklad kolegov, či s daným odborníkom spolupracovali, prípadne koho by vám odporučili. Sú to cenné informácie, ale v dnešnej dobe dokážete lusknutím prsta nájsť vecné referencie na konkrétneho architekta- na internete a dokonca aj na jeho webovej stránke.

Rovnako tak ako by ste tam mali nájsť fotogalériu, ktorá ukazuje na štýl jeho architektúry. Aj tento bod vie byť pri rozhodovaní dôležitý, ukážka realizovaných projektov dosť napovie o vkuse odborníka.

Domy, ulica

A samozrejme podstatný je projekt domu cena, teda cenník jeho služieb. Ale pozor, najlacnejší architekt nemusí znamenať rozumnú investíciu či dokonca ani úsporu financií– nemusí vám vedieť poradiť s vynaložením nižších nákladov pri stavbe. Na technológiu, materiály, apod., s čím by vám zas vedel možno lepšie poradiť napríklad odborník, ktorého cenník môže byť o niečo drahší.