Mnohé materiály sa objavujú v interiéroch podľa toho, na aký účel je daný prvok určený, drevo sa používalo na výrobu dverí či rámov okien, ale aj zábradlí a madiel, no to už neplatí, pretože modernizácia sa prejavila v každom odvetví a materiály, ktoré sú náročné na ošetrovanie sa nahrádzajú tými, ktoré majú dlhú životnosť a minimálne náklady na ich udržiavanie.

Grafika skla môže dobrou voľbou

Dizajnové prevedenie zábradlia schodísk je možné vytvoriť vďaka tvárnym materiálom, kde môžeme zaradiť aj nehrdzavejúcu oceľ. Presvedčili sme sa, že z nej sa dá vytvoriť mnoho efektných prvkov a spĺňajú pritom aj všetky nároky na kvalitu, dlhú životnosť, odolnosť a originalitu. Lesklá alebo saténová úprava povrchu ocele dáva široké možnosti vytvorenia zaujímavých interiérov, zábradlia sú takisto ich súčasťou.

Schody sú súčasťou každej vyššej budovy, spolu so zábradlím sa môžu stať zaujímavým a pútavým bodom priestoru. Najjednoduchšie prevedenie zábradlia je stĺpiková konštrukcia s množstvom tenších tyčí, ktoré nazývame stĺpikové zábradlie. Ukotviť ho je možné do podlahy zhora alebo zboku, ide o efektné nerezove zabradlie a zároveň čisté spôsoby jeho osadenia. Oceľ sa často kombinuje so sklom, pretože toto spojenie je elegantné a vďaka dizajnovému prevedeniu sklenenej výplne vždy aj originálne.

Konštrukcia z nehrdzavejúcej ocele sa skladá z tyčí, upravených do tvaru nosnej konštrukcie, dobre ukotvenej do podlahy a spojených úchytmi so sklenenými tabuľami v rozličnej povrchovej úprave. Sklo sa dá pieskovať, graficky upraviť vzormi, ale môže byť iba jednoducho číre alebo matné, variantov je veľa a návrhy sú v kompetencii projektantov či investorov.

Historické zábradlie na svoju hodnotu

Netreba pritom zabúdať ani na bezpečnosť zábradlia, preto je nutné použiť bezpečnostné sklo a kvalitné kotvenie či úchyty. Madlo je súčasťou zábradlia už čoraz menej, sklenené zábradlie sa zvykne navrhovať bez neho, ale ešte stále je populárne madlo z dreva, ktoré sa príjemne chytá do ruky, nie je chladné a dáva nám pocit bezpečia.